يكي از ابزارهاي الكترونيكي كه از طريق پست الكترونيكي كار مي‌كند، گروههاي مباحثه مي‌باشند. با استفاده از اين ابزار افرادي كه داراي علايق مشترك هستند با يكديگر به بحث و گفتگو مي‌پردازند و اخبار و اطلاعات مورد علاقه خود را مبادله مي‌كنند. اين سيستم هنگامي كه پيام, نامه, مقاله, خبر و ... از سوي يك عضو به نشاني گروه ارسال شود, به طور خودكار آن را براي تمام اعضاي گروه ارسال مي‌كند.

اين داراي ويژگيهاي زير است:

  • امكان مديريت كاربران از طريق web
  • امكان عضويت يا لغو عضويت در/ از گروه از طريق web
  • امکان نگهداری و مشاهده آرشیو نامه های ارسال شده بر اساس تاریخ، نام ارسال کننده و موضوع.
  • و ...

آدرس دسترسي به اينترفيس web گروه بصورت زير است:

https://maillist.um.ac.ir/cgi-bin/mailman/listinfo/LISTNAME

با ورود به اين آدرس، صفحه اي به صورت زير نشان داده خواهد شد. تمام مواردي كه در ادامه بيان مي شوند از طريق اين صفحه، انجام مي شوند.

1

 

نحوه دسترسي به آرشيو Mailهاي گروه

هر يك از اعضاي گروه، مي توانند به آرشيو Mailهاي ارسال شده به گروه دسترسي داشته باشند. اين كار از طريق لينك lis Achives كه در ابتداي صفحه اصلي گروه قرار دارد امكان پذير است.

با ورود به لينك آرشيو، صفحه­اي بصورت زير باز خواهد شد. در اين صفحه، كاربر آدرس Mail خود و رمزي را كه در زمان عضويت در گروه، دريافت كرده وارد مي­كند.

كاربراني كه رمز خود را فراموش كرده اند، مي توانند به قسمت يادآوري رمز عبور مراجعه كنند تا رمز عبور به آدرس Mail آنها ارسال شود.

2

 

آدرس پستي گروه بحث

آدرس پستي گروه بحث در قسمت دوم صفحه اصلي قرار دارد. كاربران نامه هاي خود را به اين آدرس ارسال مي كنند.

نحوه عضويت در گروه:

افراد مي­توانند درخواست خود براي عضويت در گروه در قسمت Subscribing to Lis  مطرح كنند. درخواست كننده بايد آدرس mail خود و نام خود (اختياري) را در قسمت زير وارد كند:

3

كاربر بايد پسوردي را براي خود در نظر  گرفته و آن را در فرم مربوطه كه در قسمت زير نشان داده شده وارد كند. پس از كليك كردن بر روي  دكمه submit، درخواست فرد براي مالك گروه ارسال خواهد شد.

4

در صورت تاييد كردن فرد توسط مالك گروه، نامه خوش­آمدگويي عضويت در گروه به همراه رمز، براي فرد ارسال مي گردد.

نحوه لغو عضويت از گروه، ياد آوري رمز عبور و تغيير دادن رمز

چنانچه كاربري بخواهد عضويت خود را از گروه لغو كند و يا پسورد خود را عوض  كند و يا اينكه نياز به يادآوري پسورد دارد، آدرس Mail خود را در فرمي كه در قسمت انتهايي صفحه اصلي و  بصورت زير مي­باشد، وارد كند.

5

پس از آن كاربر وارد صفحه­اي مي شود كه داري سه قسمت تغيير تنظيمات كاربر، لغو عضويت از گروه و  يادآوري پسورد است و بنا بر نياز خود مي توانند درخواستهاي خود را براي گروه ارسال كند.

 

نمودار مصرف اینترنت دانشگاه