ThunderBird يك نرم افزار MailClient است كه با استفاده از آن مي­توان بدون نياز به اتصال به اينترفيس پست­الكترونيك، كليه ايميلها را بر روي سيستم ليست كرد. همچنین ارسال ايميل  توسط این نرم‌افزار به سادگی انجام مي­شود. اين نرم­افزار براي سيستم­عاملهاي مختلف، اعم از ويندوز، لينوكس و مكينتاش وجود دارد.

نسخه ويندوزي اين نرم افزار در سايت ftp.um.ac.ir از مسير زير قابل دريافت است:

ftp://ftp.um.ac.ir/Internet_Download_FTP_Tools/Browser/Thunderbird/

نحوه تنظيم كردن نرم­افزار براي دريافت ايميلهاي Ferdowsi

پس از نصب، برنامه را اجرا كنید. اكنون برای تنظیم نرم‌افزار مراحل زیر را انجام دهید:

  1. در صفحـه اصلی نرم‌افزار، مطابق شكل زير، روی Create a new account كلیك كنید

1

 

 

 

2

 

  1. همانطور كه مشاهده می­كنید پنجره Mail Account Setup ظاهر می­گردد. در این  پنجره، نام، آدرس ايميل و رمز عبور خود را وارد كرده و سپس بر روي دكمه Continue كليك كنيد.

 

3

  1. پس از آن، سيستم شروع به پيدا كردن سرور مورد نظر (um.ac.ir) و تنظيمات آن مي­كند. بهتر است شما تنظیمات را بصورت دستی و مطابق شکل زیر برای شناسه خود اعمال کنید.

4

در نهايت با كليك  كردن بر روي Done تنظيمات انجام داده شده براي شما، ذخيره  شده و پس از این­كار نرم‌افزار كلیه ایمیلهای شما را از سرور دریافت كرده و در بخش Inbox  لیست می­كند.در دفعات بعد نیز با كلیك بر روی دكمه Get Messages (در قسمت بالا سمت چپ ) میتوان ایمیلهای خود را از سرور دریافت كرد.

5

ارسال ايميل از طريق نرم­افزار  ThunderBird

به منظور ارسال ايميل از طريق اين نرم­افزار، مطابق شكل زير بر روي گزينه write كليك نماييد.

6

پس از آن صفحه Compose ايميل باز مي­شود كه بعد از نوشتن نامه مورد نظر خود، و با كليك كردن بر روي دكمه Send، نامه شما به شخص مورد نظر ارسال خواهد شد.

 

نمودار مصرف اینترنت دانشگاه